Bölümler

69. Bölüm Uşak

“Yol Arkadaşım” bu hafta Uşak’da! İlk durağımız merkeze bağlı Susuzören köyü, Uşak’da yetişen cirit ve yarış atları Türkiye’de ün salmış haklı bir isim yapmış. Yol Arkadaşımız Aslan Amca ve oğlu Mehmet’le Uşak atları yetiştiriciliğini konuşalım, ardından Türkiye’nin ilk kadın atlı cirit takımının yanına gidelim, hanımefendilerin gözünden ciriti ve at sevgisini dinleyelim. İkinci durağımız merkezde hali hazırda faaliyet gösteren Uşak Halısı Dokur Evi. En az 200 yıllık ömrü olduğu bilinir uşak halılarının. Dünden bugüne bölge kültürünün yansıması olmuş, kadınların ellerinde can bulmuş. Nedir bu Uşak halısının sırrı, dokuyan kadınlardan dinleyelim. Dünyanın en uzun kanyonunun Uşak’da olduğunu biliyor musunuz? Bugüne kadar bilinmeyen bu kanyon şimdilerde Türkiye’nin ve Dünya’nın gözünü Uşak’a çeviriyor. Kanyonu Mehmet, Ramazan ve Osman Amca ile dolaşıyoruz. Eşme İlçesine Kaldemirler köyüne gidiyoruz şimdi. Düğünde, bayramda birlik olup dilden dile söylenen manileri duymak istiyoruz. Başlarında taze çiçekler olan Kaldemirler köyü kadınları karşılıyor bizi, dünü ve geçmiş yaşantılarını anlatıyor. Son durağımız Aşağıkaracahisar köyü, Yol arkadaşlarımız Garip dede( Çoban Halil Amca) ve Çoban Mehmet amcayla, şehrin hikayesini besleyen, türküler ile onların nefeslerinden can bulan kaval sesi çok şey anlatıyor bize. Muhabbete birlikte ortak olalım. “Yol Arkadaşım” 69. Bölümüyle, 26 Nisan 2013 Cuma günü saat 20.30’da, tekrarı Cumartesi 14.15’de TRT HABER ekranında.

Bölümü İzle

68. Bölüm Sinop

“Yol Arkadaşım” bu hafta Sinop’da! Sinop'da Türkiye'nin doğal limanlarından biri olan Akliman’dan yola çıkıyoruz. Yol Arkadaşlarımız Bilal ve Altay balıkçı ile güzergahımız önce Hamsilos Koyu. Hamsilos Koyu Türkiye'nin tek fiyordu. 1.derece doğal sit alanı, Karadeniz'in hırçın dalgaları arasında sessiz bir koy bir o kadar da görülmeye değer floraya sahip. Ormanın içinde kendinizi unutup gidiyorsunuz. Oksijen bakımından ise ülkemizde ilk sıralarda. Sonra ki durağımız Türkiye'nin en kuzey noktası, İnceburun Feneri. 1863'den bu yana pek çok geminin ışığı, yön göstericisi olmuş Karadeniz'de. Akliman, Hamsilos Koyu ve İnceburun Fenerini buyurun birlikte gezelim. Sinop Lala Köyüne gidelim şimdide. Bu bölgede pek çok Gürcü köyü var. Lala Köyü, Müslüman Gürcü Halkının yaşadığı bir köy. Bölge halkı ile önce gelenekleri ve yaşamları üzerine sohbet edelim sonra birlikte Gürcü'ce türküler söyleyip halk oyunlarına izleyelim. Şehrin hikayesini orada yaşayan insanlar besler. Sinop Tarihi Cezaevindeyiz. İdamdan müebbette, müebbetten on beş yıla inen bir ceza... Bir yaşam hikayesi... Sinop tarihi cezaevi kapısından, hayatının on beş senesini demir parmaklıklar ardında, Sinop Cezaevinin avlusunda, zindanında geçirmiş bir mahkum ile Yol Arkadaşımız Hüseyin Amca ile dolaşıyoruz. O'nun hikayesine birlikte ortak olalım. “Yol Arkadaşım” 68. Bölümüyle, 12 Nisan 2013 Cuma günü saat 20.30’da, tekrarı Cumartesi 14.15’de TRT HABER ekranında.

Bölümü İzle

67. Bölüm- Kırşehir

“Yol Arkadaşım” bu hafta İç Anadolu Bölgesinde Kırşehir'de. Mehmet Altın ilk Yol Arkadaşımız. Mehmet Amca Kırşehir ve memleket sevdalısı. Onun gözünden gül şehri Kırşehir'i görmek ister misiniz? İlk olarak şehre hakim bir tepede Kırşehir kalesinden hikayeye başlıyoruz M.Ö 3000 yıllından bu güne şehrin hikayesini anlatıyor. Ahilik geleneğinin kurucusu Güneş Ülke Anadolu'da yaşayan önemli zât Ahi Evran'ın türbesini ziyaret ediyor ve ahilik geleneğini dinliyoruz. Şimdi ise, hem Kırşehir hem Anadolu için önemli bir ismin Aşık Paşa'nın türbesindeyiz. Türk şairi ve mutasavvıf. Mehmet Amca Aşık Paşa'yı ve şehrin bilinmeyenleri anlatıyor. 1271 yılında Caca Bey tarafından "Astronomi Yüksek Okulu" olarak kurulan, dönemin ve günümüzün en önemli eserlerinden olan Gökbilim Medresesi Caca Bey Camideyiz şimdi. 13. yüzyılda Türklerin bilime verdiği önemin ispatı deniliyor bu yapı için. Kırşehir'in Tosunburnu Köyündeyiz. Özellikle düğünlerde ve pek çok mecrada yaşatılan geleneksel bir oyun, "Tura". Bölge halkı ile önce bu kültürün geçmişini konuşalım, sonra birlikte Tura'ya katılalım. İzlediğiniz de siz de Tura'nın içinde olmak ister misiniz? Kırşehir'de yürekler de yaşananlar çoğu zaman Bozlaklar ile dile gelir. Bölgede yaşayan Abdalların günümüze kadar yaşattığı bu önemli kültürü Yol Arkadaşımız 82 yaşındaki bozlak temsilcisi Ayvaz Amca'dan dinleyelim. Sonra birlikte başta Muharrem Ertaş olmak üzere kıymetli ustaların eserlerine kulak verelim. “Yol Arkadaşım” 67. Bölümüyle, 12 Nisan 2013 Cuma günü saat 20.30’da, tekrarı Cumartesi 14.15’de TRT HABER ekranında.

Bölümü İzle

66. Bölüm Antalya-Finike

“Yol Arkadaşım” bu hafta Antalya'nın ilçesi Finike'de. Lezzeti ile sadece Türkiye'de değil tüm Dünyada nam salmış Finike portakalı. Şimdi tam da hasat zamanı. Portakal bahçelerinde hummalı çalışmaya ortak oluyoruz. Dünden bugüne neden portakal deyince akıllara Finike gelir? Havasından mı ? Suyundan mı? Soruların cevabını en iyi elbet üreticisi bilir. Buyurun portakal bahçesinde hasada. Finike'de Yol Arkadaşım Mustafa Amca ile tarih içinde bir yolculuğa çıkıyoruz. İ.Ö 2000 yılından bu yana yerleşim alanı olarak bilinen Arykanda Antik Kenti önemli bir turizm yeri. Mustafa amca ile Arykanda Antik Kentinin bilinmeyenleri ekranda olacak. Son durağımız Finike'nin Gökbük Köyü Anadolu’da “Kış Yarısı” denilen gelenek farklı isimlerle anılmaktadır. “Kış Yarısı”,”Göde”, “Davarın Yüzü” gibi. "Pıngıdı" da günümüze ulaşan Kültür mirasımızdan biridir. Bölgeler arası farklılıklar gösterse de en önemli amacı bir arada olmaktır. Günün sonunda Gökbük Köyünde buyurun “Pıngıdı” oyununa. “Yol Arkadaşım” 66. Bölümüyle, 5 Nisan 2013 Cuma günü saat 20.30’da, tekrarı Cumartesi 14.15’de TRT HABER ekranında.

Bölümü İzle

65. Bölüm Bolu-Nevruz (Seben)

"Yol Arkadaşım" bu hafta Bolu'nun Seben ilçesine bağlı Alpağut köyünde. Orta Asya'dan Balkanlar'a kadar geniş bir coğrafyada kutlanan Nevruz Bayramını biz, Türkiye'de tek Nevruz tepesi olarak bilinen mevkîde Alpağut koyünde bölge halkı ile birlikte kutlayacağız. Dünya'da pek çok Ülkede baharın gelişinin müjdecisi olarak kutlanır Nevruz. Kimi inanışlarda ise aynı zamanda yılın ilk günü olarak da kabul görür. Kültürler arasın da farklılıklar olsa da 21 Mart günü Nevruz ateşleri yakılır. Toprağın uyanışı ve baharın gelişi kutlanır. Dünyanın en eski geleneklerinden biridir Nevruz kutlamaları. Yazılı tarihi 2.yy kadar dayanır. Alpağut Köyünde Nevruz hazırlıklarına ortak oluyoruz önce, 1500 rakıma Nevruz tepesine ateşi yakmak için yola düşüyoruz sonra Yol Arkadaşlarımız ile. Biz 1500 rakımda Nevruz ateşini yakarken aynı anda köyün meydanında ateş yanıyor ve kutlamalar başlıyor. Nevruz Bayramı'na Alpağut Köyünde bizimle ortak olun isteriz. “Yol Arkadaşım” 65. Bölümüyle, 29 Mart 2013 Cuma günü saat 20.30’da, tekrarı Cumartesi 14.15’de TRT HABER ekranında.

Bölümü İzle

64. Bölüm Kastamonu-Cide

“Yol Arkadaşım” bu hafta Batı Karadeniz Bölgesinde, Kastamonu'nun İlçesi Cide'de. Cide şehri Küre Dağlarının uzantısında yer alan bir sahil şehri. İlk durağımız Saltanat kayıklarının yapıldığı bir atölye ve Saltanat kayıklarını yeniden hayata geçiren ustamız Kenan Amca. Osmanlı İmparatorluğu döneminde padişahları taşıyan Saltanat bir diğer ismi ile Sultan kayıkları Türkiye'de sadece Cide İlçesinde yapılmakta. Osmanlı İmparatorluğunda hem taşıma amaçlı kullanılmış hem de çok önemli bir gelenek olarak karşımıza çıkıyor. Gücün, zenginliğin ve ihtişamın göstergesi Saltanat kayıkları. En son Apdülhamid döneminde kullanılıyor. 1909 Yıllarında Mehmet Reşat yeniden bu geleneği canlandırmaya çalışsa da netice alınamıyor. Unutulmuş bu gelenek 2002 yılında Kenan ustanın Saltanat kayıklarını yeniden yapmaya başlaması ile Haliç Saltanat kayıklarına yeniden kavuşuyor. Batı Karadeniz'de sahil şeridinde virajlı yollardan ilerlerken Cide Kurucaşile arasında ismi Cenevizlilerden kalma doğa harikası bir koy ile karşılaşıyorsunuz Gideros Koyu. Yol Arkadaşımız Nurcan Abla o bir balıkçı ve Gideros Koyu aşığı "burası benim hayatım " diyor. Onun yaşamına ortak olmak ve Gideros Koyunun sırrını keşfetmek için ekran başına buyrun. Şimdi ki durağımız Loc Vadisinde bulunan Karakadı Köyü. Eşsiz bir yer Loc Vadisi 4 Köyden oluşuyor. Bu bölgeye has "Sarı Yazma" için geldik buraya. Cide'li kadınların sembolü sarı yazma. Onurlu, azimli ve gayretli duruşlarını simgeliyor. 1940 kuşağı şiirimizin en büyük ustalarından Rıfat Ilgaz'ın şiirlerine ve romanlarına da konu olmuş. Önce yöre halkı ile sarı yazmanın hikayesine ortak olalım sonrada yine Cide'de tek geleneksel sarı yazma dokuyan ustamız Mehmet Genç’in yanına gidip sarı yazmanın hikayesini dinleyelim ve son olarak bölge halkından sarı yazma halk oyunu birlikte izleyelim. “Yol Arkadaşım” 64. Bölümüyle, 22 Mart 2013 Cuma günü saat 20.30’da, tekrarı Cumartesi 14.15’de TRT HABER ekranında.

Bölümü İzle

63. Bölüm İzmir-Selçuk

“Yol Arkadaşım” bu hafta İzmir'in Selçuk ilçesinde. Türkiye'nin tarihi zenginliğini Dünya'ya anlatan, ülkemizde en çok turistin ziyaret noktası olan, kuruluşu Cilalı Taş Devrine dayanan, Selçuk 'da yer alan Efes Antik Kent'e gidiyoruz ilk olarak. Yol Arkadaşımız Ramazan ağabey 25 yıl görev yapmış bu tarihi yerde. Kendi evi gibi bildiği Efes Antik Kenti'ni ondan dinleyince bir kez daha Anadolu'nun zenginliğini anlıyoruz. Buyurun tarih içinde birlikte bir yolculuğa çıkalım. Şehirlerin hikayesini insanlar besler ve yaşanmışlıklar. Ümmet Amca 1950'li yıllarda o dönem Yugoslavya'ya bağlı Makedonya topraklarından Türkiye’ye mülteci olarak gelmiş. İki yıl sürmüş bu yolculuk. Acılar içinde, ailesinden ve sevdiklerinden uzak yüreğinde memleket hasreti ile geçen bir yol hikayesi onun ki. 1950'li yıllarında Türkiye'ye gelen göçmenlerin hikayesini ve kendi yaşadıklarını gözyaşları ile anlatıyor ve sessizce hikayesine tanıklık ediyoruz bizde. "Herkes yaşadığı yere borçludur ve borcunu o kente hizmet ederek ödemeli " diyor, Yol Arkadaşımız Cemal Özkaynak. Babasından kalan 150 Yıllık evi Selçuk'a kazandırmak istemiş ve bir anı evi haline getirmiş. Parasını, zamanını ve en önemlisi emeğini ortaya koymuş ve pek çok insanın bile unuttuğu "ilk" leri bu evde toparlamış. Anı evinde neler mı var? İzleyin, inanıyoruz ki sizde çok şaşıracak ve beğeneceksiniz. Güneş Ülke Anadolu'da her bölgenin halı ve kilim deseni farklı. Yani her bölgenin yaşanmışlığı halılara ve kilimlere dokunmuş. İşte bu yaşanmışlıklar onları değerli kılıyor. Bir halinin antika olabilmesi için ne gerekli? Ne zaman yapıldığı nasıl anlaşılır? 600 yıllık olan ve Dünya'nın başka hiç bir yerinde eşi benzeri olmayan Uşak yöresine ait bir halı Anadolu'nun geçmişini nasıl yansıtır? Ustamız Mustafa Ağabeyden dinliyoruz. “Yol Arkadaşım” 64. Bölümüyle, 15 Mart 2013 Cuma günü saat 20.30’da, tekrarı Cumartesi 14.15’de TRT HABER ekranında.

Bölümü İzle

62. Bölüm Ardahan- Çıldır

"Yol Arkadaşım” bu hafta Çıldır'da. Ardahan'ın Çıldır İlçesine bağlı Akçakale Köyündeyiz. Yol Arkadaşımız Kıyas Amca.O geçimini Çıldır Gölünde balıkçılık yaparak sağlıyor.Çıldır Gölü Doğu Anadolu Bölgesi için hayli Önemli. En büyük tatlı su ve en büyük ikinci gölü çünkü. Yılın dört mevsiminde balıkçılık yapıla biliyor bu gölde ve yöre halkı için önemli bir ekonomik gelir kaynağı. Fakat gölde balıkçılık kışın oldukça zor 80 cm buz tutan su tabakasını kırarak balık avlıyorlar. Çoğu zaman -22 derecede soğuğa rağmen sabahın erken saatlerinde balıkçılar "Vira Bismillah " diyorlar.Bizde Kıyas balıkçı ile birlikte eksi derecede ki soğuğa ve şiddetli poyraza rağmen Çıldır Gölünde balık avına çıkıyoruz. Çıldır Gölü bu bölge için turizm açısından da mühim. Özellikle kış aylarında atlı kızaklar ile gölün üstünde yapılan geziler yerli yabancı turistlerin ilgisini çekiyor. Eşmepınar Köyüne diğer Yol Arkadaşımız Tekin Amcanın yanına gidiyoruz şimdi. O da geçimini atlı kızak turlarından sağlıyor. Çıldır Gölünde düzenlenen “Çıldır Altın At I. Kış Şöleni” şenliğine onunla birlikte tanıklık ediyoruz bizlerde. Türkiye'nin farklı illerinden gelen sporcularla beyaz coğrafyada buluşuyor ve Çıldır Gölünde, bölge halkının hikayesini izlemeye davet ediyoruz sizleri de. “Yol Arkadaşım” 62. Bölümüyle, 8 Mart 2013 Cuma günü saat 20.30’da, tekrarı Cumartesi 14.15’de TRT HABER ekranında.

Bölümü İzle

61. Bölüm-Kumluca

“Yol Arkadaşım” bu hafta Antalya'nın ilçesi Kumluca'da. Türkiye'nin sera başkenti olarak bilinir Kumluca, 50 bin m2 lik bir alanda göz alabildiğine her yer sera ile kaplı bu ilçede. Verimli toprağı ile Kumluca'da bölge halkının yüzde doksanı geçimini seracılık ile sağlıyor. Özellikle domates üretiminde Dünya'da önemli bir isme sahip Kumluca. Yol Arkadaşımız Zekai İlter Kumluca 'da seracılığı, bilinmeyenleri ve Türkiye'nin yaş sebze ve meyve fiyatlarını belirleyen Kumluca halini anlatıyor ve gezdiriyor. M.Ö 2000 yılına tarih içinde yolculuğa çıkalım. Rhodiapolis Antik Kenti Kumluca ilçesinin turizm noktasında önemli bir ayağı. Tarihi açıdan pek çok önemli bulgular ile karşılaşılan bu Antik Kenti Yol Arkadaşımız Ese amca ile buyurun birlikte dolaşalım. Tarımın, turizmin ve tarihin iç içe olduğu Kumluca ilçesinde şimdi ki durağımız Sarıağaç mahallesi. Geleneksel oyunlar teknolojinin hayatımıza girmesi ile bazı bölgelerde sadece hafızalarda kalsa da yeniden 100 yıl öncesi oynanan geleneksel oyunları, bölge halkı ile birlikte oynayalım.

Bölümü İzle

60. Bölüm Aydın-Söke

“Yol Arkadaşım” bu hafta Aydın'ın ilçesi Söke'de. Eski zamanlarda Ege Denizinin bir parçası olan ve Büyük Menderes Deltasında yer alan Bafa Gölünde balık avına çıkıyoruz. Bölge halkının geçim kaynaklarından biri de balıkçılık. Pek çok balık türü var Bafa Gölünde ama en çok Yılan Balığı avı ile meşhur. Balıkçılar "Yılan Balığının en lezzetlisi Bafa Gölündedir" diyorlar. Yol Arkadaşımız Halil balıkçı ile birlikte buyurun Bafa Gölünde balık avına. Söke Güllübahçe'de M.Ö 1200 yılında da kurulmuş Priene Antik Kenti. Helenistik dönemin en güzel kentlerinden. Bölge halkı içinde hayli önemli çünkü Söke'nin turizme açılan kapısı. Yol Arkadaşlarımız Ahmet Amca ve Niyazi ağabey ile birlikte Priene Antik Kenti'nin bilinmeyenlerini öğreniyoruz .Tarihi gezimize sizde ortak olun. Söke'de yörük kültüründen günümüze gelen körüklü çizmeler sadece iki ustanın elinde can buluyor. Ustalarımız Mustafa ağabey ve Zeki Amca "bizden sonra bu geleneksel el sanatı yürümez" diyorlar. Peki neden? Zeybeklerin bu önemli aksesuarı modern Dünya'da neye yenik düşüyor? Körüklü çizmenin diğer çizmelerden farkı ne? Buyurun Körüklü Çizme yapımına ve ustalarımız ile hoş sohbete. Ege Bölgesi denilince akıllara "Zeybekler Diyarı" sözü gelir elbet. Aydın Söke'de Karahayit köyünde bölge halkı ile birlikte Zeybek oyununu birlikte izleyelim. “Yol Arkadaşım” 60. Bölümüyle, 22 Şubat 2013 Cuma günü saat 20.30’da, tekrarı Cumartesi 14.15’de TRT HABER ekranında.

Bölümü İzle

59. Bölüm - Kars

“Yol Arkadaşım” bu hafta Doğu Anadolu bölgesinde Kars'ta. Türkiye Ermenistan sınırında Ocaklı Köyündeyiz ilk olarak. Arpaçay Nehri boyunda yer alan ve çoğunlukla Ermeni nüfusunun hüküm sürdüğü, günümüzde ki en önemli İslam eserlerin bulunduğu M.Ö. bir kale kent olarak inşa edilen ülkemiz için, tarihi ve turizm açanından önemli bir yer olan "Ani Antik Şehrini " 75 Yaşında Yol Arkadaşımız Abdurrahman amca ile dolaşıyoruz. Atlı Kızaklar günümüzde yük taşıma görevini arabalara bıraksa da, yılın altı ayı karla kaplı beyaz coğrafyada eğlence amaçlı kullanılıyor. Kars'ın Selim ilçesine bağlı Aşağısallıpınar köyünde, bölge halkı diğer köylerden gelen Atlı Kızaklar ile yarışma düzenliyorlar. -20 derecede kar çölünde buyurun yarışalım. Âşık Geleneği bu toprakların en önemli unsurlarından ve Halk Edebiyatının en güzel örneklerinden biridir. Kars 'in Geçit köyünde, köy kahvehanesinde söz söyleme sanatının ustaları Âşıklarımız ile, saza ve söze kulak verelim. Leb Değmez atışmalarına birlikte ortak olalım. Anadolu'nun bu farklı geleneğine, TRT HABER Ekranında Cuma günü saat 20:30 'da sizde bizlerle birlikte tanık olun, Yol Arkadaşımız olun. “Yol Arkadaşım” 59. Bölümüyle, 15 Şubat 2013 Cuma günü saat 20.30’da, tekrarı Cumartesi 14.15’de TRT HABER ekranında.

Bölümü İzle

58. Bölüm - Selçuk - Deve Güreşleri

“Yol Arkadaşım” bu hafta; İzmir Selçuk'da. 31.Geleneksel Selçuk Efes Deve Güreşlerine birlikte tanıklık edelim. İnsanoğlunun ilk evcilleştirdiği hayvanlardan biridir Deve. M.Ö 6 yy.dan tutunda M.Ö 202 yıllarına Orta Asya'da Deve Güreşleri yapılmış. Orta çağda İpek yolunda yük taşımada Develer kullanılmış, Osmanlı İmpatorluğunda "has ahırlarda " bakılmış, öylesine önem verilmiş. Göçer kültürün yani Yörük Obalarının vazgeçilmez öğesi olmuş develer. Hem taşıma amaçlı hem eğlence amaçlı bin yıldır insanların hayatında. Deve Güreşleri ise Dünya'da farklı coğrafyalarda, Anadolu'da Batı Anadolu ve Ege Bölgesinde de karşımıza çıkıyor. Göçer yaşamda artık yük taşımak için kullanılmasa da develer gücün ve varlığın sembolü. Deve sahibi olmak bir ayrıcalık. Biz bu bölümde Ege Bölgesinde İzmir Selçuk için hayli önemli olan ve pek çok İlden develerinin gücünü göstermek için "Selçuk Efes Deve Güreşleri" ne gelen deve sahipleri ile bir araya geldik. Yol Arkadaşımız gecen yılın, Efes Deve Güreşleri ağası Mehmet Ağabey ile birlikte yaşadığı yer olan Aydın'ın İncirliova İlçesinden, Devemiz Dağlıoğlu Ali ile yola koyulduk. Yolda yaşanılanlar, güreş öncesi duyulan heyecan, Selçuk'da arenaya çıkmak için hazırlanma sureci, kaygılı bekleyiş, zorluklar ve sonrası. Mehmet Ağabeyin ve ailesinin gözünden uzun yıllardır devam eden bu geleneğe ve yaşanılanlara ortak olduk. Anadolu'nun bu farklı geleneğine, TRT HABER Ekranında Cuma günü saat 20:30 'da sizde bizlerle birlikte tanık olun, Yol Arkadaşımız olun. “Yol Arkadaşım” 58. Bölümüyle, 8 Şubat 2013 Cuma günü saat 20.30’da, tekrarı Cumartesi 14.15’de TRT HABER ekranında.

Bölümü İzle

57. Bölüm - Kadirli

Yol Arkadaşım” bu hafta Osmaniye'nin Kadirli İlçesinde. Türkiye'nin turp ihtiyacının yüzde 75'ini karşılayan Kadirli İlçesinde mutfağımıza giren bu faydalı besinin hasadı oldukça zor şartlarda yapılıyor. Biz bölge halkı ile birlikte önce turp tarlasına, ardından Savrun çayında işçi hanımlara birlikte, soğuk suda 6 ton turpu yıkamaya ve paketlemeye gidiyoruz. Buyurun turpun meşakkatli hikayesine ortak olmaya. Kızyusuflu Köyünde M.Ö 88yy ait çobanlar tarafından tesadüfen bulunmuş ve Anadolu'nun 2000 yılına ışık tutmuş, Dünya'da Hitit Yazılarının ilk kez okunduğu, Güneş Ülke Anadolu'da hayli önemli bir yer Karatepe Aslantaş Açık Hava Müzesi. Yol Arkadaşımız Ahmet Amca ile bekçilik yaptığı o günlerden bu zamana gecen yılları ve tarihi konuşuyoruz. Anadolu'nun her bölgesinde başka bir motif kilimlere, halılara işlenmiş. Yüzyıllar boyu yaşanmışlıklar can bulmuş kadınların ellerinde ince ince dokunmuş. Karatepe Kilimleri 'de işte öyle. Geleneksel yöntemler ile bölge halkı tarafından üretilmeye devam ediyor ve pek çok hikayeyi içinde barındırıyor. Dünden bugüne bir arada olmanın en güzel örneklerindendir geleneksel sokak oyunları. Pek çok yerde unutulsa da geleneksel oyunlar devam eden yerlerden biride Kadirli'nin Bekereci Köyü. Serçe oyununu merak ediyorsanız bizimle oyuna katılın. Aksamın karanlığında ateş başında buyurun eğlencemize ortak olun. Kadirli İlçesinde şehrin ve insanların hikayelerinde buluşmak dileğiyle. “Yol Arkadaşım” 56. Bölümüyle, 1 Şubat 2013 Cuma günü saat 20.30’da, tekrarı Cumartesi 14.15’de TRT HABER ekranında.

Bölümü İzle

55. Bölüm - Çukurova

"Yol Arkadaşım" bu hafta bereketli toprak Çukurova'da. Adana'nın ilçelerinde insanların ve şehirlerin hikayelerine ortak oluyoruz. İlk durağımız Kozan ilçesine bağlı Dilekkaya köyünde bulunan, Anavarza Antik Kentini yol arkadaşımız Hatun teyze ile dolaşacağız. Hatun Dilci evinin önünde ilk tarihi bulgulara rastlar ve ardından tüm dünyanın geçmişine ışık tutan bu antik kente ulaşılır. 30 yılı askın bir süredir Anavarza antik kentinde bekçilik de yapar. Onun ve antik kentin hikayesine kulak verin deriz. Adana'da suyun ve toprağın buluştuğu yer, Yumurtalık ilçesinde bulunan "Dalyan" geleneksel balıkçılığın devam ettiği bir yer. Akdeniz sularında balık avına çıkıyor ve Dalyan’ın ortasında bir yasam hikayesine ortak oluyoruz ve Kaya Çavuş’un hoş sohbeti eşliğinde onun hikayesini dinliyoruz. Son olarak Ceyhan ilçesine bağlı Kurtkulağı mevkisindeyiz. Sabahın erken saatlerinde Yörük obasına varıyoruz. Abdurrahman amca ve kalabalık ailesi ile birlikte göçer yasamın zorluklarını, telaşlarını ve bin yıldır devam eden bu kültüre tanıklık ediyoruz ve dünyanın en güzel anlarından birine şahit oluyoruz. Kışlakta kuzulama döneminde, bir yavru kameralarımızın kayıt anında iken hayata geliyor. Gelin siz de bu bölümde bizlerle birlikte Çukurova’ya konuk olun! “Yol Arkadaşım” 55. Bölümüyle, 18 Ocak 2013 Cuma günü saat 21.05’de, tekrarı Cumartesi 14.15’de TRT HABER ekranında.

Bölümü İzle

54. Bölüm Bitlis

“Yol Arkadaşım” bu hafta Bitlis’de! Yaşanmış pek çok olay türkülerde can bulur. Bitlis’deki Beş Minare türküsünü ve şehrin hikayesini, Yol Arkadaşımız Reşat amcadan dinleyin bir kez de. 200 yıl önce memleketin zor yıllarında bölge halkı tarafından ayakkabı olarak kullanılan, keçi kılından yapılan ve tamamıyla el işi olan ”Harik”, bugünlerde sadece Haydar ustanın elinde can buluyor ve yaşamaya çalışıyor. Ahlat Şehri; Dünya’nın en büyük İslam mezarlığının olduğu, Selçukluların çok önemli eserlerinin görülebileceği bir dünya şehri. Ahlatı, tıpkı Ahlat kadar mühim ve kıymetli, UNESCO’nun yaşayan insan mirası listesine girmiş olan, Ahlat’taki son kümbeti yapmış taş ustası Tahsin Kalander‘in gözünden dolaşıyoruz. Dünya’nın pek çok şehrine gönderilmiş gururumuz Ahlat bastonu ve ustalarımızın keyifli sohbetini dinledikten sonra, Bitlis halk oyunlarının en güzel örneklerinden biri olan “Harkuşta “ oyununu izleyeceğiz. Gelin siz de bu bölümde bizlerle birlikte Bitlis’e konuk olun! “Yol Arkadaşım” 54. Bölümüyle, 11 Ocak 2013 Cuma günü saat 21.05’de, tekrarı Cumartesi 14.15’de TRT HABER ekranında.

Bölümü İzle

53. Bölüm-Elazığ

“Yol Arkadaşım” bu hafta Elazığ’ da! Hazar gölünün göz alıcı güzelliğinde emin amca ve eşiyle balık tutmaya çıkıyoruz. Elazığ’ da bir geleneği devam ettiren, değerli ustalarımızla bir yandan sohbet edip bir yandan sekiz köşeli kasket dikimini izliyoruz. Kültürlerarası zenginliğin can bulduğu toprakları, Harput’u, Elazığ sevdalısı Lokman Hocanın dilinden bir başka güzel dinliyoruz. Elazığ’ da bir araya gelmenin yüzyıllardır can alıcı noktası olan kürsübaşına konuk olup, yol arkadaşlarımızın engin sohbetine dahil oluyoruz. Gelin siz de bu bölümde bizlerle birlikte Elazığ’a konuk olun! “Yol Arkadaşım” 53. Bölümüyle, 04 Ocak 2013 Cuma günü saat 21.05’de TRT HABER ekranlarında

Bölümü İzle

52. Bölüm-Bursa

“Yol Arkadaşım” bu hafta Bursa’da! Uzun yıllar Osmanlıya başkentlik yapan Yeşil Bursa’yı, 91 yaşındaki yol arkadaşımız Emin amcayla geziyoruz. Uluabat gölünde oluşan Apolyont adasını, şimdiki adıyla Gölyazı’yı Ali amcayla konuşuyor ve balıktan dönenleri birlikte karşılıyoruz. 1326 yılından günümüze ulaşan bir kültürü, Bursa kılıç kalkan halk oyunları ekibi hocalarımızla birlikte izleyeceğiz. Geleneksel Türk tiyatrosu ve mizahın ustaları Karagöz ve Hacivat’la gölgede can bulacağız. Akşam Dostlar Gezeği’ndeki yol arkadaşlarımızla ‘Gezek’ kültürü üzerine söyleşiyor ve musiki dinliyoruz. Gelin siz de bu bölümde bizlerle birlikte Bursa’ya konuk olun! “Yol Arkadaşım” 52. Bölümüyle, 28 Aralık 2012 Cuma günü saat 21.05’de, tekrarı Cumartesi14.15’de TRT HABER ekranında.

Bölümü İzle

51. Bölüm-Kırklareli

“Yol Arkadaşım” bu hafta Kırklareli’nde! Pancardan pekmez yapıldığını duymuş muydunuz? Kırklareli’nin Pınarhisar ilçesine bağlı Poyralı Köyünde tarladan pancarlarımızı toplayıp pekmez yapıyoruz. Trakya’nın turizme açılmış tek mağarası olan Dupnisa’yı yol arkadaşımız Ali Amcayla dolaşıyoruz. 70’li yıllarda okuduğu haberler üzerine destan yazıp, satan Murat Amcayla birlikte, 20 yıl aradan sonra Kırklareli’nin pazarında destan satıp, Erikler köyünde “Yol Arkadaşlarımızla” birlikte Zigoş oyunu oymaya gidiyoruz. Gelin siz de bu bölümde bizlerle birlikte Kırklareli’ne konuk olun! “Yol Arkadaşım” 51. bölümüyle, 21 Aralık 2012 Cuma günü saat 20.30’da TRT HABER ekranında.

Bölümü İzle

50. Bölüm - Edirne

“Yol Arkadaşım” bu hafta Edirne’de! Sizlere bu hafta 651 yıllık bir geleneği; Kırkpınar’ı, Yol Arkadaşlarımız Pehlivan Halis Amca, Cazgır Recep Amca ve Kırkpınar Davulcusu Fahrettin Amcayla birlikte hoş bir sohbet eşliğinde anlatıyoruz. Mimar Sinan’ın ‘Ustalığımın Eseri’ dediği Selimiye Camisi’nin 41 yıllık imamı ve müezzini Nadi Ersoy’la dolaştıktan sonra, Edirneli kadınların elinde tekrar hayat bulan Misk sabununu hep birlikte yapıp, 150 yıllık bir kahvede, Ali Abi ve Yol Arkadaşlarımızla Rumeli türküleri söylüyoruz.

Bölümü İzle

49. Bölüm Silifke

“Yol Arkadaşım” bu hafta Mersin’in Silifke ilçesinde! Silifke’nin Bükdeğirmeni Köyünde “Yol Arkadaşlarımızla birlikte yer fıstığı topluyor ve imece usulü şiflemesini yapıyoruz. Ali abiyle Göksu deltasının inanılmaz manzarası eşliğinde, Akgöl’de Mavi Yengeç avına çıkıyoruz ama poyrazdan dolayı işimiz hiç kolay değil. Dört köşeli davul gördünüz mü hiç? Ustamız Cihangir abiyle kare davul yapıp, güzel sesinden Silifke türküleri dinleyeceğiz. Ve bölüm sonunda yörüklerin deve bortlatması (yavrulama) zamanında yapılan eğlencelerinden “Aşık-Maşuk” oyununu hep beraber izleyeceğiz. “Aşık-Maşuk” oyununun sonunda sizi bir sürpriz bekliyor. Gelin siz de bu bölümde bizlerle birlikte Mersin Silifke’ye konuk olun!

Bölümü İzle

48. Bölüm Sivas-Divrigi

Yol Arkadaşimiz Tayyar amca ile birlikte UNESCO Dünya Mirası listesinde olan, Dünya sanat tarihinde yer alan ülkemiz icin büyük önemi olan Divriği Ulu camii 'yi dolaşıyoruz. Yörede hayvancılık ile geçinen bölge halkının bereketi arttırdığı inancı ile binlerce yıldır devam ettirdiği "Koç Katimi " geleneğinin coşkusunu birlikte yaşıyor ve Anadolu Alevileri ile birlikte Cem evinde Huseyin Gazi Dede'nin sohbetine ortak oluyoruz.

Bölümü İzle

47. Bölüm - Anamur

“Yol Arkadaşım” bu hafta Mersin’in Anamur ilçesinde! Eşe teyzenin gelin kızlar için yaktığı ağıtları dinledikçe duygularınıza hâkim olamayacaksınız. Daha sonra yol arkadaşımız Mehmet amcadan muz yetiştirmenin inceliklerini öğreneceğiz. Anamur içinde saklı bir yer olan Anamurium Antik Kentinin içerisinde gezerken gördüğünüz güzellikler karşısında şaşıracaksınız. Son olarak da yol arkadaşlarımızla birlikte Anamur halk oyunlarından konuşup, Anamur Yollarını birlikte oynayacağız. Gelin siz de bu bölümde bizlerle birlikte Anamur’a konuk olun!

Bölümü İzle

46. Bölüm - Seben

“Yol Arkadaşım” bu hafta Bolu’nun Seben ilçesinde! Hiç çeltik hasadının nasıl yapıldığını gördünüz mü? Ekibimiz sizler için çeltik hasadına çıkıyor ve bu zahmetli işi Çeltikdere köyü halkıyla birlikte gerçekleştiriyor! Ardından Beylikçiftliği köyünde yaşayan ve dut ağacı ile toprağın altındaki suyu tespit eden İsmail amcamızın yanına gidiyoruz ve birlikte su arıyoruz! Fethanet ve Razi dedelerimiz ile Seben’in kaya evlerine çıkıyor ve bu tarihi kalıntılar üzerine ilginç sohbetler ediyoruz. Ardından Kesenözü köyünde teyzelerimizin oynadığı Akdört oyununu öğreniyor ve onlarla birlikte keyifli dakikalar geçiriyoruz. Gelin siz de bu bölümde bizlerle birlikte Seben’e konuk olun!

Bölümü İzle

45. Bölüm Zile

“Yol Arkadaşım” bu hafta Zile’de! 4000 yıllık bir tarihi olan bu eşsiz şehirde ekibimiz sizler için Zile’nin daracık sokaklarına giriyor, tarihi evlerde bulunan Kehriz çeşmelerini ve pekmez yapımında kullanılan Şinavatları inceliyor. Zile’ye gelmişken pekmez yemeden dönmek olmaz diyerek önce özel zile pekmezini teyzelerimiz ile birlikte çalıyor, sonra da Çarıkçı Mustafa amca ile birlikte hem el yapımı çarıklardan hem de Zile’de eskiden düzenlenen at yarışlarından bahsediyoruz. Çayır köyünde yaşayan Sıraç Alevileri ile gelenek ve görenekleri üzerine keyifli sohbetler ediyor ve Semah’larını keyifle seyrediyoruz.

Bölümü İzle

44. Bölüm Bolu-Yenipelitçik

“Yol Arkadaşım” bu hafta Bolu’nun Yenipelitçik köyünde Kurban Bayramı coşkusunu yaşıyor! Eski bayramları aratmayacak kutlamalar ve şenlikler bu köyde hala sürüyor! Ekibimiz sizler için bayram ziyaretlerine çıkacak, büyüklerin ellerinden öpecek ve en önemlisi “Bişi Bişi” ye çıkacak… Deve önde gençler arkada kapı kapı dolaşarak evlerden erzak toplayan ekibimiz hem bu şenlikli geleneği sizlere tanıtacak, hem de köyün delikanlılarını herkesin huzurunda baş göz edecek… Kafanız karıştı değil mi? Gelin, bu bayramda Yenipelitçik köyüne bizlerle birlikte konuk olun ve bu coşkuya ortak olun! İyi bayramlar!

Bölümü İzle

43. Bölüm Mardin

“Yol Arkadaşım” bu hafta Mardin’de! Taş evlerin ve eşsiz mimarinin tüm şehri donattığı Mardin’de ekibimiz sizleri bu güzel mimarinin emekçilerinden biri olan taş ustası Veysi ağabey ile tanıştırıyor ve “taşa can verme sanatı” üzerine sohbet ediyoruz. Ardından, bez parçalarına 200 yıllık kalıplarla resimler çizen Nasra teyzenin evine konuk oluyor ve sanatını kendi ağzından dinliyoruz. Kızıltepe köyünde daklı ve dövmeli teyzelerimizin arasına katılıyor, bu çok eski geleneği ve yapılış amacını öğreniyoruz. Klasik bir Mardin evinde ovaya karşı Reyhani’yi, yani şükür oyunu izliyor ve Mardin’in güzel insanları ile birlikte hoşça vakit geçirmenin keyfine varıyoruz.

Bölümü İzle

42. Bölüm Diyarbakır

“Yol Arkadaşım” bu hafta Diyarbakır’da! Tarihte pek çok medeniyete ev sahipliği yapmış olan Diyarbakır’da “Yol Arkadaşım” sizler için senelere meydan okuyan Ulu Camii’yi geziyor ve sizlere bu camiinin tarihçesini anlatıyor. Diyarbakır’a gelmişken Diyarbakır karpuzunun sırrını öğrenmeden olmaz diyen ekibimiz, Erimli köyündeki karpuz tarlasına gidiyor ve Diyarbakır karpuzunun nasıl bu kadar büyük ve lezzetli olduğunun sır perdesini yöre karpuzcusu ile aralıyor. Hazro’nun Görlek köyünde oynanan “Bire” oyununu, yani “parça, bölüm kesme” anlamına gelen yöresel oyuna tanıklık edecek, ardından Cahit Sıtkı Tarancı’nın evinde Dengbej, yani hikaye anlatıcı Mahmut ağabeyi dinlerken ruhunuzu dinlendireceksiniz…

Bölümü İzle

41. Bölüm Trabzon

“Yol Arkadaşım” bu hafta Trabzon’da! Ekibimiz sizler için Trabzon’un en yüksek yaylası olan Erikli yaylasına çıkıyor ve çocukların yaptığı güneş duasına yani “Guza Guza”ya tanıklık ediyor. Bakalım sis ve dumanın kapladığı Erikli yaylası Guza Guza’nın ardından güneşi görebilecek mi? Güneş duasının ardından Aksu köyünün “Sürmene Sallaması” isimli horonu ile tanışacak ve evlerinizden bu neşeli horona eşlik edemeden duramayacaksınız. Sürmene’deki balıkçılar ile balığa çıkacak ardından yörenin unutulmaya yüz tutmuş “Kuyu oyunu”nu çocuklarla birlikte öğreneceksiniz…

Bölümü İzle

40. Bölüm - Aydın

“Yol Arkadaşım” bu hafta Aydın’da! Ekibimiz kuru patlıcan yapımının merkezi olan Nazilli’deki Yıldıztepe mahallesine konuk oluyor ve işin inceliklerini teyze ve amcalarımızdan öğreniyor. Patlıcanları başarı ile kurutan ekibimiz, Bozdoğan ilçesine bağlı Kızılca köyüne gidiyor ve kıl eğiren teyzelerimiz ile unutulmaya yüz tutmuş bu zahmetli zanaatı konuşuyor. Teyzelerimiz kılı eğirirken, dokuma tezgâhında kıldan ipin nasıl çadır kumaşı haline geldiğini öğreniyor, Akseki köyündeki incir hasatına katılıyor ve Efelerin Zeybek oyununa keyifle ortak oluyoruz.

Bölümü İzle

39. Bölüm - Burdur Çoban Yarışı

“Yol Arkadaşım” bu hafta, Burdur’un Tefenni ilçesine bağlı Hasanpaşa beldesinde düzenlenen “Çoban Yarışı Şenliklerine” tanıklık ediyor. Çobanların sürülerini suya sokması ve sürünün temizlenmesi amacını taşıyan bu eski gelenek şimdilerde bir şenlik havasında kutlanıyor ve çobanlar birbirleri ile yarışıyor! Sırayla suya atlayan çobanlardan hangilerinin sürüsü tereddütsüz bir şekilde çobanının peşinden suya atlayacak dersiniz? Gelin, sizde bu eski geleneğe tanıklık edin, çobanların heyecanına ortak olun!

Bölümü İzle

38. Bölüm - Rize

“Yol Arkadaşım” bu hafta Rize’de! Doğal güzelliklerin dört bir yanı sardığı Rize’de Ardeşen ilçesine bağlı Yamaçdere köyünde çay hasatına tanıklık edecek, yalnızca Karadeniz’in en yüksek yaylarında üretilen Karakovan balının tadını damağınızda hissedeceksiniz. Çamlıhemşin’in Hala köyündeki Atmaca yetiştiricileri ile tanışacak ve gücün sembolü olarak nitelendirilen atmacaları Rize’nin dillere destan doğası ve ormanları içerisinde uçurmayı deneyimleyeceksiniz. Yörenin Hemşin horunu kanınızı kaynatacak ve bu coşkulu horona sizlerde evlerinizden katılacaksınız.

Bölümü İzle

37. Bölüm - Kars

“Yol Arkadaşım” bu hafta Kars’ın Selim ilçesine bağlı Beyköy’de… Yöre halkının yayla göçüne tanıklık eden ekibimiz, bu şenlikli ortamı, tüm doğa güzelliklerini içinde barındıran “Allahuekber” dağlarının eşsiz manzarasında seyircilerine sunuyor. Yüzyıllardır devam eden bu gelenekte kurbanlar kesiliyor, atlı cirit oynanıyor, halaylar çekiliyor. Yol Arkadaşım, sizleri evlerinizden bu neşeli yayla göçüne ve şenliklerine davet ediyor.

Bölümü İzle

36. Bölüm - Artvin

“Yol Arkadaşım” bu hafta Artvin’in Kafkasör yaylasında... 32. Artvin Kafkasör Kültür, Turizm ve Sanat Festivali’ne konuk olan ekibimiz, aslında “barışmak için” karşı karşıya gelen boğaların güreşlerine tanıklık ediyor. Bu bölümde Karadeniz’in tertemiz havasını ciğerlerinizde hissedecek ve boğa güreşlerinin heyecanını yüreğinizde yaşayacaksınız. Boğaların güreşlere yıllarca nasıl hazırlandıkları sizleri hem şaşırtacak hem de bu azimli hayvanların cesaret ve gururları takdirlerinizi kazanacak. Gelin bu hafta hep beraber bu keyifli ortamın tadını çıkartalım!

Bölümü İzle

30. Bölüm - Safranbolu

“Yol Arkadaşım” ekibi bu hafta Karabük/Safranbolu’da.. Safranbolu’nun en eski konağında bir gezintiye çıkıyoruz. Tarihi Safranbolu evlerinin kilitlerini tek bir usta yapıyor ve onun sohbetine ortak olacağız. Çam ağacının çırasından bardak üreten ustamızı ziyaret ediyoruz. Yörük köyünden müthiş manzaralar ve hiç görülmemiş gelenekler… Tarihi saat kulesinin koruyuculuğunu yapan Yemeni ustasının hikayesine ortak oluyoruz. Safranbolu’nun nadide bitkisi Safran nasıl yetişiyor? Ne amaçla kullanılıyor?

Bölümü İzle

29. Bölüm - İzmir Bergama

Bu hafta “Yol Arkadaşım” ekibi İzmir'in güzel ilçesi Bergama'da… Bergama'nın en eski yerleşim yerlerinden olan eski Kale mahallesinde tarihi evleri geziyoruz. Pergamon Akropolü'nde dünyanın en dik amfi tiyatrosunu, eskiden iki yüz bin parşömen rulosunun bulunduğu kütüphaneyi ve Kızıl Avlu'yu ziyaret ediyoruz. Bergama topraklarında yapımına başlanmış parşömen kağıdının geleneksel yöntemle nasıl yapıldığına birlikte tanıklık edeceğiz. Düğünlere ve özel günlere özgü geleneksel "Üç Etek" kıyafetini giyen hanımlarla Kapukaya köyünde sohbet ediyoruz. Geçimini çam fıstığından sağlayan Yukarıbey köyünde, kozalak toplamak için 35 metrelik ağaçlara nasıl çıkıyorlar?

Bölümü İzle

28. Bölüm - Balıkesir

Bu hafta “Yol Arkadaşım” ekibi Balıkesir’de. Havran ilçesinde zeytinyağı fabrikasını geziyoruz.. “Şayak Dokuma” Turplu köyünde yapılıyor ve ortaya nasıl yelekler çıkıyor? Doğal zeytinyağı sabunu yapımına Edremit/Dereli köyünde tanık oluyoruz. İvrindi/Topuzlar köyünde heyecan içinde izleyeceğiniz “Değnek Oyunu” nasıl oynanıyor?

Bölümü İzle

27. Bölüm - Manisa Soma

Bu hafta “Yol Arkadaşım” ekibi Manisa’nın ilçesi Soma’da… Müzik ve dansın evrenselliğini, Soma’da ‘zeybek’ öğrenen Somalili gençlerle bir kez daha hatırlayacağız. Darkale Köyü’nden müthiş manzaralar ve iğne oyası yapan hanımlar... Yağcıllı’da “Ambar oyunu” nasıl oynanıyor? Düğünlerin vazgeçilmez geleneği “Sini çevirme” geleneğine, Söğütçük köyünde tanıklık ediyoruz. “Kukla oyunu” ile günü kahkahalarla bitiriyoruz..

Bölümü İzle

23. Bölüm - Aksaray Güzelyurt

“Yol Arkadaşım” bu hafta Aksaray’ın güzel ilçesi ‘Güzelyurt’ta… Yolculuğumuz bir çini atölyesinde başlıyor… Güzelyurt’ta “Aksaray Malaklı Çoban Köpekleri” yetiştiriciliği yapılıyor. Güzelyurt’ta son nalbant ustası… Güzel sohbetler ve nefis görüntülerle sizlerin yol arkadaşı oluyoruz…

Bölümü İzle

35. Bölüm - Isparta

“Yol Arkadaşım” bu hafta güller diyarı Isparta’da… Bu bölümde romantizmin simgesi ve çiçeklerin en sevileni gülleri konuk ediyoruz evlerinize. “Gül” herkes için farklı şeyler ifade eder. Hele geçimini güllerden sağlayan aileler için bambaşka.. Bahçelerden “gül”lerin toplanmasıyla, fabrikadan “gül suyu” ve “gül yağı” olarak çıkmasına, “gül reçeli”nden, “gül motifleri”ne kadar Isparta’da “gülün yolculuğu”na tanıklık ediyoruz.

Bölümü İzle

22. Bölüm - Denizli

“Yol Arkadaşım” bu hafta horozuyla dillere destan Denizli’de.. Denizli’nin Acıpayam/Yeşilyuva kasabası halkı geçimini ayakkabı yapımından sağlamakta biz onların atölyelerine konuk oluyoruz. “Yatağan Palası” ismini Serinhisar ilçesinin bıçakçılığıyla ünlü Yatağan kasabasından aldığını biliyor muydunuz? Denizli denilince akla, ünlü horozu dışında bir de ünlü travertenleri gelir.. Biz o traverten yapıyı Kaklık kasabasındaki Kaklık mağarasında göreceğiz.

Bölümü İzle

34. Bölüm - Kütahya

Bu hafta “Yol Arkadaşım” Kütahya’da.. Kütahya denilince akla “çini” gelir ve “Kütahya Çinisi”nin sırrını ustasının ağzından dinliyoruz. Kütahya’da yüzlerce yıllık bir gelenek olan “Doğu Yatağı” ilk bebeklerin doğumunda kuruluyor ve biz de bu geleneğe tanıklık ediyoruz. Çavdarhisar’da çalışmaları devam eden “Aizanoi Antik Kenti” kazılarına bölge halkıyla birlikte katılıyoruz. Coğrafi bilgisiyle herkesi şaşırtan “Atlas Dede”yle Aksaz köyünde sohbet ediyoruz ve geleneksel “Kös Oyunu” heyecanıyla günü kapatıyoruz.

Bölümü İzle

21. Bölüm - Şanlıurfa

Bu hafta “Yol Arkadaşım”da Şanlıurfa’nın zengin kültürü ve tarihi dokusunu ekrana taşıyoruz. Çeşit çeşit, şıkır şıkır güvercinlere ve güvercin sevdalılarının neşeli sohbetlerine ortak oluyoruz. Suruç ilçesinde yaygın olan at yetiştiriciliği… Sipahi pazarında her sabah yapılan “halı mezatı” ve esnaftan sohbetler… İlginç görüntüler ve sıcak sohbetler sizleri bekliyor.

Bölümü İzle

20. Bölüm - Gaziantep

“Yol Arkadaşım” bu hafta Gaziantep’te... Baraj suları altında kalmış bir köy, Savaşan köyü... Sadace deniz yoluyla ulaşımı sağlanan Rumkale’den güzel sohbetler ve ilginç görüntüler... Tarihi kasteller nasıl kullanılıyordu? Türkülü halk hikayeleri ve daha fazlası...

Bölümü İzle

33. Bölüm - Hatay

“Yol Arkadaşım” ekibi bu hafta en eski yerleşimlerin ev sahipliğini yapan Hatay'da.. Tarihi değeri olan cam üfleme sanatına ve Cam Müzesi'ne konuk oluyoruz. Kimi yerde biyam, kimi yerde beyam; fakat en çok bilinen ismiyle 'meyan'.. Hatay'ın Kumlu ilçesinde her derde deva şifalı bitki 'meyan kökü' topluyoruz. Türkiye'nin en güneyinde Amik Ovası'nda farklı bir mimari değer taşıyan Berdi Evleri'yle karşılaşıyoruz. Anadolu'nun bir bakıma kimliğini yansıtan 'tandır ocak' yapımını Anadolu kadınlarından dinliyoruz. Mitolojik öyküyle de temellendirilen 'Daphne' yani 'Defne' günümüzde Hatay'da geleneksel olarak sürdürülüyor ve 'Defne Sabunu'nun yapımına Hatay Şenköy'de tanık oluyoruz. Son olarak çocukluğunun oyuncaklarını yapmayı meslek edinerek onları günümüz çocuklarına aktaran 'Fırfır'cı ustamızla sohbet ederek finalimizi yapıyoruz.

Bölümü İzle

19. Bölüm - Antalya Kaş

“Yol Arkadaşım” bu hafta Antalya’nın sıcak ilçesi Kaş’ta.. Kaş’ta yaza hazırlık süreci, tekne yapımı ve onarımıyla başladı. Kaş’ın tam karşısındaki Meis adasından gelen Yunan komşularımız alışverişlerini Kaş’tan yapıyorlar. Çevreli Köyünün geçim kaynağı seracılık.. Kaş’ta ilk pansiyon ve pansiyoncunun hikayesi.. Kaleköy’den içinizi ısıtacak görüntüler ve daha fazlası.. Bu hafta sıcak görüntüler ve sohbetleri ekrana taşıyoruz..

Bölümü İzle

32. Bölüm - Mersin Tarsus

“Yol Arkadaşım” ekibi bu hafta Mersin’in güzel ilçesi Tarsus’ta.. Tarsus’ta Eshab-ı Kehf’i bir de bizimle gezin.. “Seyyar Tansiyoncu”, “Arzuhalci” ve “Teneke Ustası” ile gerçekleştirdiğimiz sohbetler bir hayli ilginizi çekecek. Dutluhan yani davulcular hanında davulcuların sohbetine ortak oluyoruz. Minibüs şoförü denilince akla bir kadın gelmez değil mi? Bu düşüncenizi değiştiriyoruz ve sizi Şoför Leyla ile tanıştırıyoruz. Şahmeran efsanesini dinledikten sonra Çamlıyayla’da yapılan “Yayla Karsambaç”ı ile günü bitiriyoruz.

Bölümü İzle

18. Bölüm - Kahramanmaraş

Bu hafta buluşma noktamız Kahramanmaraş. Kahramanmaraş’ta kalan son “han”ın hikayesini, hancıdan dinleyeceğiz. Birçok filmde kullanılan Osmanlı çarıkları çok ilginizi çekecek. Çeyizleri süsleyen “Sim-Sırma” ve “Maraş Burması” nasıl yapılıyor? Gavur gölünden muhteşem manzaralar ve daha fazlası..

Bölümü İzle

31. Bölüm - Burdur

Bu hafta Yol Arkadaşım ekibi, Burdur’da… Sürülerin boyunlarında taşıdıkları “Çan” lar bir köyün olmazsa olmaz melodisidir aslında. Bizler de bu melodiye ve “çan” yapımına, Burdur’un Altınyayla ilçesinde tanıklık ediyoruz. Burdur’a özgü bir çalgı olan “Sipsi”yi duymuş muydunuz? Karamanlı düğünlerinde davetiye niyetine havlu, gömlek veya yazma yani “oku” dağıtılıyor… Bu kıymetli “oku dağıtma” geleneğini birlikte gerçekleştireceğiz. Aziziye köyünde oynanan “Teke Zortlatması” nasıl oynanıyor? Burdur’da günü, Salda gölünün muazzam manzarasında ve deve yetiştiriciliği ile ilgili sohbetimizle bitiriyoruz.

Bölümü İzle

17. Bölüm - Samsun Vezirköprü

Bu hafta “Yol Arkadaşım” Samsun’un Vezirköprü ilçesinde.. Cıvıl cıvıl renkleriyle heybeler ve kilimler Tahtaköprü köyündeki dokuma kursu öğrencilerinin ellerinden çıkıyor... En güzel semaverlerden biri Vezirköprü semaveri ve muhteşem bir doğanın içinde kurulmuş su değirmeni.. Herkesin evinde mutlaka bulunmuş “el süpürgesi” İncesu köyünde nasıl yapılıyor? Köylerde baltalar, bıçaklar “kösüre taşı”yla bileylenir fakat bu “kösüre taşı” nereden nasıl çıkarılıyor? Tüm bunlar ve daha fazlası için 24 Şubat Cuma saat 23.10’da TRT HABER’de, “Yol Arkadaşım” da buluşuyoruz. İyi seyirler..

Bölümü İzle

16. Bölüm - İzmir Tire

Bu hafta “Yol Arkadaşım” İzmir’in güzel ilçesi Tire’de.. Ege’nin en meşhur pazarı, “Tire Salı Pazarı”nda hoş sohbetler sizleri bekliyor. Ege denilince akla tabiki zeytin bahçeleri gelir ve biz de zeytin hasatına tanıklık ediyoruz. Tire bir çok el sanatına ev sahipliği yapmakta, bunlardan en önemlileri urgancılık, nalıncılık, keçecilik ve beledi dokumacılık... Bu sanatları hala yaşatan ustalarımızla buluşuyor ve onların hikayelerini kendi ağızlarından dinliyoruz. Derekahve’nin muazzam doğası ve Dünya’da sadece Tire’de oynanan “Karambol Oyunu” bir hayli ilginizi çekecek.

Bölümü İzle

15. Bölüm - Karaman

“Yol Arkadaşım” bu hafta Karaman’da… Bu bölümde de yine birçok öyküyle karşınızdayız… Yeşildere’de sizi “Katır Oyunu” ile çocukluğunuza götürüyoruz. Taşkale kasabasında, kaya içine oyulmuş tahıl ambarları bir hayli ilginizi çekecek. Sizi, doğaya bırakılmış yabani atlar “Yılkı Atları” ile tanıştırıyoruz. Manazan Mağarası’nın dar koridorlarını geçip, mağarada bir keşfe çıkmadan günü bitirmiyoruz.

Bölümü İzle

14. Bölüm - Bolu

“Yol Arkadaşım” bu hafta Bolu’da… Bir orman köyü olan Demirciler köyünde orman işçilerinin öyküsünü konu alıyoruz. Ayrıca Bolu Orman Bölge Müdürlüğü’nün ağaç kesim, depolama ve yabani hayvanlar için yem bırakma faaliyetlerine tanık olacağız. Demirciler köyü ve Yenipeliççik köyünden nefis görüntüler ve hoş sohbetler sizleri bekliyor. Keyifli seyirler.

Bölümü İzle

13. Bölüm - Eskişehir

Bu hafta “Yol Arkadaşım” ekibi Eskişehir’de… Bu bölümde de, sadece Eskişehir denildiğinde akla gelenleri değil, fazlasını ekrana taşıyoruz. Dünyaca ünlü değerli madenimiz “Lüle Taşı”, Beyazaltın köyünden nasıl çıkarılıyor, nasıl şekil veriliyor? Kaybolmaya yüz tutmuş zanaatımız “savat” ve Türkiye’de yaşayan son “savat” ustası… Mihalıççık köyünde başlı başına bir sanat olan “çömlek” yapımı… İşte tüm bunlar, Eskişehir’den güzel görüntüler ve güzel sohbetlerle sizlerle…

Bölümü İzle

12. Bölüm - Çorum

“Yol Arkadaşım” bu hafta sizlerle Çorum’da buluşuyor. Her hafta olduğu gibi bu hafta da birçok hikayeye, birlikte tanık oluyoruz. Eskimeye yüz tutmuş mesleği sürdüren “bakırcı”larla sohbet ediyoruz ve ardından toprak altından yeryüzüne çıkan tarih, bizi “Alacahöyük”te karşılıyor.. Yolumuz İskilip’e düştüğünde, İskilip’in o sevimli çehresinde yaşayan ve semer, urgan, ayakkabı satan esnaflarla sohbet etmeden ayrılmıyoruz.

Bölümü İzle

26. Bölüm - Konya Sille

“Yol Arkadaşım” bu hafta Konya’nın ilçesi Sille’de… Atalarımız “Su akar, yolunu bulur” derler fakat Sille için durum farklı... Sille halkı, tarihi boyunca yaşadığı su sıkıntısını, kilometrelerce öteden inşa ettikleri suyollarıyla nasıl giderebildiler? Sille’de “mirav”lar yani “su ağaları” bu yıl son kez bağlara, bahçelere su yönlendiriyor ve biz de onlarla bu geleneğe tanıklık ediyoruz… Isıya dayanıklılığı ve sağlamlığı ile gözde “Sille Taşı” nereden çıkarılıyor, nerelerde kullanılıyor? Toprağı, sihirli elleriyle çömleğe dönüştüren çömlek ustasının sohbetine ortak olacağız... Son durağımız, Sille’nin “Barana geceleri”…

Bölümü İzle

11. Bölüm - Afyon Eber

“Yol Arkadaşım” ekibi bu hafta Afyonkarahisar / Eber Gölü’nde… Göl çevresindeki köyler, geçimini Eber Gölü’nde yetişen hasır otu ve kamışlardan kazanıyor ve bizler de bunu ekrana taşıyoruz. Şark köşelerini süsleyen yastıkların, yerlere serilen hasır halıların nasıl üretildiğini ve bizlere kadar geldiğini bu bölümde hep birlikte göreceğiz. Tarihi çok eskilere dayanan Bolvadin’i de gezip, sıcak insanlarıyla sohbet etmeyi de ihmal etmedik.

Bölümü İzle

25. Bölüm - Ankara Nallıhan

“Yol Arkadaşım” bu hafta Ankara’nın güzel ilçesi Nallıhan’da.. Tek bir çivi dahi çakılmadan yapılan ahşap su fıçısı ve ipek iğne oyası ilginizi çekecek.. Çayırhan’da bir antik kent Juliopolis... Kral mezarları ve gizemleri.. Ankara’nın bir başka yüzü Nallıhan kuş cennetinden nefis görüntüler sizleri bekliyor. Beydilli Köyü halk seyirlik oyunu “Köy Göçtü” yü kahkahalarla izleyeceksiniz..

Bölümü İzle

10. Bölüm - Afyon

Bu hafta “Yol Arkadaşım” ekibinin yolu Afyonkarahisar’a düşüyor. Tüm görkemiyle şehrin tam ortasında yükselen Karahisar Kalesi’nin eteklerinde kurulu eski Afyon sokaklarında gezintiye çıkıyoruz. Patatesli ekmeğiyle bütünleşmiş mahalle fırınlarını ve birçok semazen yetiştirmiş Mevlevihane’yi ziyaret ediyoruz ve meşhur Afyon kaymağı yapımına tanıklık ediyoruz. Günümüze kadar gelmiş Frig kalıntıları arasında kurulan Ayazini kasabasında hoş sohbetler edip, günü kuşa sevdalı Afyonlularla, “Kuş Mezat”ında kapatıyoruz.

Bölümü İzle

24. Bölüm - Zonguldak

“Yol Arkadaşım” bu hafta, taşı toprağı kömür, Zonguldak’ta… Zonguldak’ta her gün taşkömürü çıkarmak için binlerce işçi taşkömürü ocaklarına, yerin metrelerce altına iniyor… Bu onların rutini fakat onların yaşantısını ve nasıl çalıştıklarını biliyor musunuz? Bu hafta “Yol Arkadaşım” dünyanın en zor meslekleri arasında sayılan maden işçilerinin hayatını konu alıyor. Üzülmez Taşkömürü Maden ocağına iniyoruz ve onların hayatına birlikte tanıklık ediyoruz. Kızılbel köyünde, emekli maden işçilerinin anılarını dinliyoruz... Dağüstü köyünde ise maden işçilerinin eşleriyle sohbet ediyoruz.

Bölümü İzle

9. Bölüm - Sakarya

Bu hafta “Yol Arkadaşım” ekibi Sakarya’da. Yolculuğumuz tarihi “Beş Köprü”yü ziyaretimizle başlıyor ve ardından “Uzun Çarşı” da esnafın hoş sohbetine ortak oluyoruz. Adapazarı Belediyesinin düzenlediği doğa yürüyüşlerinde doğasever Sakaryalılarla buluşup, yangından tahrip olmuş ormanda fidan dikimi gerçekleştiriyoruz. Doğası, çehresi ve tahta kaşıklarıyla dillere destan “Taraklı” kasabasına uğradıktan sonra, günü “Acarlar Longozu”nun huzurlu atmosferinde bitiriyoruz.

Bölümü İzle

8. Bölüm - Adana

Bu hafta “Yol Arkadaşım” ekibi Adana’da. Adana sokaklarında “tablalar” yani seyyarlar bize yol arkadaşlığı ederken, şehrin merkezinde tüm görkemiyle duran Taş Köprüde de bir sürpriz bizi bekliyordu. Adanalıların suyla buluştukları yer “Sevgi Adası”nda gün batımının başka bir yüzüne şahit olduk ve meşhur lezzetlerini es geçmedik.

Bölümü İzle

7. Bölüm - Mersin

Bu hafta “Yol Arkadaşım” ekibi Mersin’de. Mersin’in Karaduvar mahallesinde balıkçılarla sohbet edip, Mersin’in bir simgesi olan limonun bahçelerden evlere geliş sürecini gözlemleyeceğiz. Ayrıca Gülnar ilçesinde “Arabaşı Çorbası” geleneğini birlikte yaşayacağız.

Bölümü İzle

6. Bölüm - Niğde

Bu hafta “Yol Arkadaşım” ekibi Niğde’de. Niğde’nin Bor, Fertek ve Kemerhisar ilçelerinde izleyiciye yol arkadaşlığı yapıyor. Tarihi Roma havuzu, su kemerleri, meşhur pazarları ve üzüm bağlarını seyirciyle buluşturuyor.

Bölümü İzle

5. Bölüm - Hatay Atlı Cirit

“Yol Arkadaşım” bu hafta Hatay’ın Yayladağı ilçesine bağlı Kışlak Beldesinde. Geçen hafta, Kars Selim Atlı Cirit Takımı, Türkiye Atlı Cirit Şampiyonası grup müsabakalarına katılmak için Kars’tan Hatay’a yolculuk etmişlerdi. Bu bölümde, Kars Atlı Cirit takımının, rakipleri Uşak ve Malatya Atlı Cirit takımları karşısındaki mücadelesi ekrana taşınıyor. Bakalım bu mücadelede hangi takım galip gelecek?

Bölümü İzle

4. Bölüm - Kars Atlı Cirit

Yol Arkadaşım” bu hafta Kars’ın Selim ilçesine bağlı Çıplaklı Köyünde. Yüzlerce yıllık bir ata sporu olan “Atlı Cirit”i konu alıyor. Kendilerine dedelerinden, babalarından miras kalan bu sporu Çıplaklı köyü halkı sürdürmeye devam ediyor. Doğan Pınar Atlı Cirit İhtisas Kulübü sporcuları grup müsabakalarına katılmak için Hatay’a yolculuk yapacaklar. “Yol Arkadaşım” bu bölümünde sporcuların tüm çalışmalarına, hazırlıklarına ve Hatay’a doğru yolculuklarına tanıklık ediyor.

Bölümü İzle

3. Bölüm - Bartın Kadınlar Pazarı

Yol Arkadaşım” bu hafta, Bartın/Derbent Köyünde. Konusu ise “Garılar Pazarı” yani “Kadınlar Pazarı”. Garılar Pazarı adını, bahçesinden ve hayvanlarından elde ettiği -sütten peynire, biberden domatese, elmadan çileğe- taze ürünlerini pazarda satan, çalışkan Bartın kadınlarından almış. Pazar, bir yandan 200 yılık bir geleneği yansıtırken, diğer yandan çevre köylerde yaşayan kadınların üretimini kazanca çevirmesine fırsat tanıyor.

Bölümü İzle